Tie, kas nori pradėti naudoti natūralią, sveikesnę ir tvaresnę kosmetiką, tikriausiai jau esate susidūrę su iššūkiu: kur tokios rasti? Ir ne tik natūralios, tačiau ir veiksmingos, turinčios efektyvią sudėtį. Pati jau ilgą laiką domiuosi tiek kosmetikos sudėtimi, tiek tvarumu, todėl noriu pasidalinti savo sukauptais atradimais. P. S. niekas nėra reklama:)
1. Naturata.lt Ši lietuviška įmonė gamina nuostabius veido kremus tik iš natūralių ingredientų. Labai džiaugiausi ją atradusi! Produktai visiškai natūralūs, nieko neįdėta nereikalingo: silikonų, alkoholio, parabenų, konservantų ir pan. Tik natūralūs aliejai, sviestai. Išbandžiau du jų veido kremus, poveikis - toks pat puikus kaip ir sudėtis. Šiuo metu atlieka svetainės atnaujinimo darbus, tačiau sakė greit vėl sugrįš.
2. „Kvapų namai“ kietieji šampūnai ir kondicionieriai. Kietasis šampūnas yra mano šių metų atradimas. Ilgą laiką kažkodėl vengiau juos mėginti, nes įsivaizdavau, kad jie sunkiai putoja ir yra nepatogūs naudoti. Nieko panašaus! Šampūnas plaukų apimčiai tikriausiai buvo labiausiai ir lengviausiai putojęs šampūnas mano gyvenime, o plaukai išsiplovus dar tikrai niekada nebuvo tokie švarūs. Tiesa, jis pasirodė labai stiprus ir tinkamas tik kartais kaip valantis šampūnas, o kasdienai gal vertėtų išbandyti švelnesnį kietąjį šampūną jautriai odai. Produktai įpakuoti į popierinę pakuotę, labai džiugu, kad tokios priemonės sutaupo tikrai nemažai plastikinių buteliukų.
„Kvapų namai“, beje, turi ir kitą džiuginančią iniciatyvą - pilstomą skystą „Rozmarinų šampūną“, kurį fizinėse parduotuvėse Jums gali įpilti į savo atsineštą tarą. Esu išbandžiusi šį šampūną - visai patiko, truputį reikėjo laiko plaukams priprasti, tačiau vėliau jis tiko - išplaudavo plaukus švariai, bet švelniai, jų neišsausindavo.
4. ,,Ben & Anna" pieštukinis dezodorantas. Produktas iš esmės be plastiko, tik vidinė pakuotės dalis dengta nedideliu bioplastiko sluoksniu. Pati šio produkto dar neišmėginau, tačiau pagal sudėtį (minimali ir natūrali) ir kompanijos dėmesį tvarumui tikrai atrodo daug žadantis. Laukia savo eilės sąraše. Dezodorantą ypatingai svarbu rinktis natūralų, nes sintetiniai su aliuminio chlorohidratu („stabdantys prakaitavimą“, „antiperspirantai“) moksliniuose tyrimuose siejami su padidėjusia krūties vėžio rizika, net ir jauno amžiaus moterims! Tai visai logiška, pagalvojus, kad viena iš prakaito funkcijų - pašalinti toksinus iš organizmo. Šių natūralių dezodorantų yra pirkti ,,Biopapa" parduotuvėje Vilniuje, tačiau ir kitur internete.
5. Rankų kremas iš „Ben & Anna“ su avokadų aliejumi. Šis rankų kremas patiko, nes parduodamas mielame stikliniame indelyje, kurį po to galima pernaudoti kam nors kitam. Kvapas skanus, o ir oda tikrai iškart atsigavo. Turi dar vieną rožinę lengvesnę versiją. Saviškį pirkau toje pačioje ekologiškų prekių parduotuvėje „Žaliuomenė“ (dar kitaip - „Biopapa“) Vilniuje.
6. Kita paprasta idėja - vietoj dušo želė naudoti bet kokį natūralų kietą muilą. Dažniausiai muilas parduodamas kartotinėse pakuotėse, todėl taip gerokai sumažėja plastiko atliekų kiekis palyginus su dušo geliais iš buteliukų. Į geros kokybės natūralius muilus paprastai dar įdeda nuostabiai kvapnių eterinių aliejų, todėl išeina tikra aromaterapija vonioje. Man kvapniausi natūralūs kietieji muilai - ,,Kvapų namuose“.
7. Na ir paskutinis atradimas, nors tai ir ne kosmetika, o namų valymo priemonės, tačiau negaliu nepaminėti „Neat“ produkcijos. Jie gamina mažus koncentruotus valiklius namams valyti (virtuvei, voniai, stiklui), kuriuos vėliau tereikia atsiskiesti vandeniu patiems namuose. Taip išvengiama nuolatinio didelių plastikinių valymo buteliukų pirkimo ir išmetimo. ,,Neat" siūlo labai dailius daugkartinius buteliukus iš aliuminio su purkštukais, kurie dar ir papuošia namus (kaip patys sako: ,,buteliukai, kurių nesinori slėpti“). O vėliau tereikia įsigyti tik mažus valiklio papildymus, parduodamus stiklinėje taroje. Labai skanūs kvapai (mango, figų, greipfrutų). Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti puslapyje „Amorio“. Taip pat pastebėjau, kad jau pradėjo gaminti ir tuo pačiu papildymo principu veikiančius skystą muilą bei prausimosi gelį.
Kodėl taip vertinga rinktis tik natūralią kosmetiką?
Viskas, ką mes naudojame prausiantis ir skalbiant, nukeliauja į vandenį. Mūsų nuotekų sistemos neišfiltruoja kosmetikos ingredientų, todėl jie galiausiai patenka į upes, ežerus, jūrą. Jei naudojame silikonus, sintetinius konservantus, endokrininę sistemą trikdančias sudedamąsias dalis - juose vėliau maudomės nuvažiavę atostogų į pajūrį. Taip pat jų suvalgome ir su maistu, per vandens organizmus šiems ingredientams patenkant į mūsų maisto grandinę. Kai renkamės vartoti natūralią kosmetiką - apsaugome ir gamtą, ir save pačius, nes viskas mūsų aplinkoje taip glaudžiai susiję.
Atmintinė, ką apgalvoti, norint savo kosmetiką padaryti draugiškesnę gamtai ir sau:
1. Ar to produkto man tikrai reikia, ar galiu jį pakeisti kokiu nors kitu jau turimu produktu? (Tarkime, plaukų galiukams sėkmingai naudoju tą patį alyvuogių aliejų, su kuriuo gaminu maistą).
2. Ar galiu tą produktą nusipirkti kokioje nors fizinėje parduotuvėje, kad išvengčiau siuntimo? Jei įmanoma, stengiuosi rinktis vietinius produktus arba atsiėmimą parduotuvėje vietoj siuntimo.
3. Kokioje pakuotėje atkeliauja produktas? Pati mėgstu stiklainius, nes juos galima pernaudoti ir, mano manymu, tai geresnė alternatyva plastikui, kuris kaip žinia yra nesuyranti ir tarši medžiaga.
4. Ar sudėtyje nėra tokių ingredientų, kurie kelia klausimų apie savo biologinį skaidumą ir kaupimąsi gyvuosiuose organizmuose? Be abejo, polyethylene, polyurethane - plastikai, sutinkami blakstienų tušuose ir net priemonėse lūpoms, tačiau taip pat ir silikonai, acrylates copolymer'ai, cheminiai UV filtrai ir kiti. Apie tai plačiau gal jau kitame straipsnyje.:) Iš esmės pasižiūriu, ar sudėtis suprantama, natūrali ir sugrįžtanti į gamtos ciklą. Ir pabaigai - geriau nesiekti tobulumo iškart atsisakant visos savo mėgiamos kosmetikos. Jau vienas kitas tvaresnis pokytis yra daug.
Sveiko rūpinimosi savo oda!🙌