Vanduo iš krano ar vanduo iš parduotuvės? Apie ką pamirštame pagalvoti

 Iliustracija, kur susimąstęs vyras tarp vandens iš butelio ir vandens iš krano

Ne per seniausiai teko sudalyvauti viename renginyje apie vandenį. Vandens someljė pasakojo apie tai, kokį vandenį pasirinkti vartojimui, kuo jis skiriasi, kuo vanduo svarbus mūsų organizmui. Kas pasirodė labai įdomu, kad visos paskaitos metu net nebuvo paminėtas mikroplastikas. Šiais laikais kalbant apie geriamą vandenį nepaminėti plastiko labai nustebino, tad norėčiau šią situaciją bent truputėlį ištaisyti.

Kai renkamės, kokį vandenį vartoti (iš krano ar parduotuvės) ir lyginame jų sudėtį pagal mineralų kiekį, šiais laikais jau lygiai taip pat svarbu palyginti juos ir pagal mikroplastiko kiekį – kaip pagal dar vieną „sudedamąją dalį“.

Ir remiantis moksliniais tyrimais šiame palyginime laimi vadinamasis „bottled water“ – būtent parduotuvėse perkamas vanduo. Gal ir esate atkreipę dėmesį į kiek plastikinį jo poskonį, ypač kai nuo jo atprantate, jei ilgą laiką vartojate tik vandenį iš krano? Tyrimai rodo, kad vandenyje iš butelių mikroplastiko dalelių randama kur kas daugiau, o tai turbūt ir visai nestebina, kadangi šis vanduo išpilstomas į plastikinius butelius. Butelio sienelės pamažu pradeda irti ir mažytės plastiko dalelės taip patenka į vandenį. Taip pat vandens užteršimas plastiku vyksta ir paties gamybinio proceso metu iš įrenginių, kadangi stikliniuose buteliuose esančiame vandenyje plastiko aptinkama tiek pat arba netgi dar daugiau nei plastikiniuose.

Kodėl tai svarbu?
Trumpai tariant, mikroplastiką mūsų kūnas suvokia kaip svetimkūnį, o kai organizmas nori svetimkūnį pašalinti, sukuria uždegiminį procesą, kuris savo ruožtu siejamas su visa puokšte šių laikų sveikatos sutrikimų. Taip pat 
mikroplastiko dalelėse aptinkama kitų mums nenaudingų medžiagų (pavyzdžiui, ftalatų - endokrininės sistemos disruptorių), susijusių su širdies, reprodukcinėmis, skydliaukės ir kitomis ligomis. Širdies ligomis sergančių žmonių kraujagyslėse jau netgi randama tikrų kamščių iš plastiko, kurie gali sutrikdyti kraujo tekėjimą į smegenis ir kitus gyvybiškai svarbius kūno organus (panašiai kaip blogojo cholesterolio kamščiai).  


Vis dėlto puiku tai, kad Lietuvoje turime galimybę gerti švaresnį vandenį iš krano, kuris dar ir natūraliai turi mineralų. Tai ne tik galimybė patiems suvartoti mažiau bereikalingo plastiko, bet ir prisidėti prie mažesnio atliekų kiekio gamtoje. O dar keli praktiniai vandens iš krano privalumai - tai finansinis draugiškumas ir palengvėjęs pirkinių krepšio svoris grįžtant iš parduotuvės.