Vanduo iš krano ar vanduo iš parduotuvės? Apie ką pamirštame pagalvoti

 Iliustracija, kur susimąstęs vyras tarp vandens iš butelio ir vandens iš krano

Ne per seniausiai teko sudalyvauti viename renginyje apie geriamą vandenį. Vandens someljė pasakojo apie tai, kokį vandenį pasirinkti vartojimui, kuo jis skiriasi, kuo vanduo svarbus mūsų organizmui. Kas pasirodė labai įdomu, kad visos paskaitos metu nebuvo paminėtas mikroplastikas. Šiais laikais kalbant apie geriamą vandenį nepaminėti plastiko labai nustebino, tad norėčiau šią situaciją bent truputėlį ištaisyti!

Kai renkamės, kokį vandenį vartoti (iš krano ar parduotuvės) ir lyginame juos pagal mineralų kiekį, deja, bet šiais laikais jau lygiai taip pat svarbu palyginti juos ir pagal mikroplastiko kiekį – kaip pagal dar vieną „sudedamąją dalį“.

Mokslinių tyrimų apžvalgos aiškiai parodo, kad šiame palyginime užtikrintai laimi vadinamasis „bottled water“ – būtent parduotuvėse perkamas vanduo. Iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, kad keletą metų geriant vien tik vandenį iš krano, paragavus vandens iš parduotuvės jo plastikinis poskonis tampa visiškai akivaizdus. 

Tyrimai rodo, kad vandenyje iš buteliukų (tiek plastikinių, tiek stiklinių) mikroplastiko dalelių randama kur kas daugiau nei vandenyje iš krano. Gaminant, išpilstant, pakuojant ir transportuojant mikroplastiko dalelės iš butelio sienelių atskyla į geriamą vandenį. Taip pat vandens užteršimas plastiku vyksta ir paties gamybinio proceso metu iš įrenginių: pavyzdžiui, stikliniuose buteliuose esančiame vandenyje plastiko randama tiek pat arba netgi dar daugiau nei plastikiniuose.

Kodėl tai svarbu?
Mikroplastikas, sintetinė medžiaga, mūsų kūnui yra tarsi svetimkūnis. Siūlau prisiminti, kas nutinka pasigavus rakštį arba tiesiog susidūrus su virusu ar bakterija. Kai kūnas nori bet kokį svetimkūnį pašalinti, sukuria uždegiminį procesą. Tai naudinga trumpam laikui - susidoroti su įsibrovėliu. Tačiau kas nutinka, kai tas svetimkūnis - mikroplastikas - nuolatos cirkuliuoja mūsų organizme ir yra nuolatos, pastoviai vartojamas? Uždegimas tampa lėtiniu. 

Lėtinis uždegimas yra kone visų mums žinomų ligų pagrindinė priežastis. Taip pat įdomu tai, kad kaip tik šiais laikais iš tiesų turime kaip niekad daug žmonių, sergančių įvairiausiomis autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip žvynelinė, dermatitas, artritas, skydliaukės sutrikimai ir t.t.

Vis dėlto geroji žinia yra ta, kad Lietuvoje turime galimybę gerti vandenį iš krano, kuris atkeliauja iš giliųjų gręžinių. Tai ne tik galimybė patiems suvartoti mažiau bereikalingo plastiko, bet ir prisidėti prie mažesnio atliekų kiekio gamtoje. O dar keli praktiniai vandens iš krano privalumai - tai finansinis draugiškumas ir palengvėjęs pirkinių krepšio svoris grįžtant iš parduotuvės.


Šaltiniai:
Gambino, I., Bagordo, F., Grassi, T., Panico, A., & De Donno, A. (2022). Occurrence of Microplastics in Tap and Bottled Water: Current Knowledge. International journal of environmental research and public health, 19(9), 5283.https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9103198/