„Plastikinė gertuvė be BPA“, „priešpiečių dėžutė be BPS“, „oro gaiviklis be ftalatų“ – tai teiginiai, kuriuos neretai rašo gamintojai, norėdami mus nuraminti ir paskatinti nusipirkti jų produktą (kas jiems dažnai ir pavyksta!). Tačiau ar tikrai viskas taip paprasta?
Tikriausiai pastebėjote, kaip periodiškai mūsų visuomenėje kyla pasipriešinimas kokiai nors toksiškai medžiagai, naudojamai plastiko gamyboje. Geriausi to pavyzdžiai – tai BPA ir ftalatai. Tuomet gamintojai tą medžiagą išima, uždeda etiketę „Be <...>“ ir iš esmės taip susigrąžina savo pardavimus. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kuo pakeičiamas tas žalingas ingredientas?
Iš čia ir kilo angliškas terminas „regrettable substitutions“ (lietuviškai tai galėtų skambėti „apmaudus pakaitalas“). Tai reiškinys, kuomet viena žalinga medžiaga gaminyje pakeičiama į kitą, panašią funkciją atliekančią, tačiau mažiau žinomą, mažiau girdėtą visuomenėje ir mažiau moksliškai ištyrinėtą. Pavyzdžiui, BPA taip buvo pakeistas į BPS arba BPF.. Uždedama etiketė „Be BPA“ – ir produktas pardavinėjimas toliau, nepaisant to, kad išlieka lygiai toks pat ar net labiau toksiškas – tiek žmogui, tiek gamtai. Dažnai šis naujo ingrediento toksiškumas paaiškėja jau tik vėliau, kai mokslinių tyrimų gausa pagaliau „pasiveja“ tokį gamintojų skubėjimą rasti greitą pakaitalą.
Todėl ir siūloma aklai nepasitikėti tokiais reklaminiais užrašais kaip „Be BPA/BPS“, „Be ftalatų“. Tai dar neįrodo, kad produktas yra saugus Jums vartoti. Tai tik parodo, kad nebuvo įdėtas vienas konkretus ingredientas. Paprasčiausia išeitis – tai vengti perteklinio plastiko vartojimo apskritai ir rinktis aiškias, natūralias ir ilgaamžes medžiagas – stiklą, nerūdyjantį plieną, medį (nelakuotą) ir t.t. Ypatingai kalbant apie daiktus, turinčius sąlytį su maistu ir gėrimais (kaip pjaustymo lentelės, puodeliai, termosai, maisto laikymo indeliai) ir bet kokius vaikams skirtus produktus. Minėtų sintetinių priedų, naudojamų plastikui pagaminti, vartojimas yra siejamas su endokrininės sistemos, hormoniniais ir autoimuniniais sutrikimais. Ar tai tik sutapimas, kad šiais moderniais laikais turime tikrą jų epidemiją?